Pondelok po 7. veľkonočnej nedeli: 25. 5. 2020

Učeníci povedali Ježišovi: „Teraz už hovoríš otvorene a nehovoríš v obrazoch. Teraz vieme, že vieš všetko a nepotrebuješ, aby sa ťa dakto spytoval. Preto veríme, že si vyšiel od Boha.“ Ježiš im odvetil: „Teraz veríte? Hľa, prichádza hodina, ba už prišla, keď sa rozpŕchnete, každý svojou stranou, a mňa necháte samého. Ale nie som sám, lebo Otec je so mnou. Toto som vám povedal, aby ste vo mne mali pokoj. Vo svete máte súženie, ale dúfajte, ja som premohol svet!“

Jn 16, 29-33

 

Impulzy na meditáciu

  • Ježiš trávi posledné hodiny s učeníkmi a otvorene im rozpráva o Otcovi, ale aj o nich samých. Počúvam úprimné vyznanie učeníkov a Ježišovu odpoveď. Ako pozná Otca, pozná aj ich srdcia a vie všetko, aj to, že ho onedlho opustia. Ako na mňa dialóg Ježiša a učeníkov pôsobí a čo vyvoláva?
  • Ježiš vie aj o mne všetko a učí ma nebáť sa pravdy o sebe, lebo hoci zlyhávam, v ňom a v jeho odpustení môžem vždy znovu nájsť pokoj a odvahu nanovo vstať. Ako prijímam seba vo chvíľach zlyhaní?
  • On mi vo chvíli, keď sa konfrontujem so svojou nevernosťou či hriešnosťou, ponúka nádej a útechu v blízkosti milosrdného Otca. Dokážem vo chvíľach osobných pádov pozdvihnúť pohľad na neho alebo ostávam zahľadený/á na seba a svoj hriech?
  • Ježiš vie o mojich zápasoch a premohol svet, ktorý často premáha mňa. V jeho víťazstve je moja nádej na osobné víťazstvá. V osobnom rozhovore s ním mu vyjadrím svoju dôveru a vďaku.