Zoslanie Ducha Svätého: 31. 5. 2020

Večer v ten istý prvý deň v týždni, keď boli učeníci zo strachu pred Židmi zhromaždení za zatvorenými dverami, prišiel Ježiš, stal si doprostred a povedal im: „Pokoj vám!“ Ako to povedal, ukázal im ruky a bok. Učeníci sa zaradovali, keď videli Pána. A znova im povedal: „Pokoj vám! Ako mňa poslal Otec, aj ja posielam vás.“ Keď to povedal, dýchol na nich a hovoril im: „Prijmite Ducha Svätého. Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané.“

Jn 20, 19-23

 

Impulzy na meditáciu

  • Prečítam si evanjelium a poprosím o svetlo Ducha Svätého. Zatvorím oči a predstavím si opísanú udalosť.  Všímam si miesto, učeníkov i Ježiša, čo robia a hovoria. Nájdem si tam svoje miesto a vstúpim do príbehu, zapojím všetky svoje vnútorné zmysly. Čo najviac zachytí moju pozornosť a pohne moje vnútro, pri tom ostanem.
  • Môžem si však v mysli vybaviť moje vlastné miesto „za zatvorenými dverami“, kde sa zo strachu skrývam, izolujem. Môže to byť miesto v mojom vnútri, vzťah, neodpustenie, práca, závislosť či iná oblasť v mojom živote.
  • Vidím Ježiša, ako prichádza ku mne na toto moje miesto izolácie, uzavretosti a strachu. Poslal ho Otec.
  • Započúvam sa, ako sa mi prihovára slovami útechy a pokoja.
    Pozerám, ako mi ukazuje svoje oslávené rany.
    Posiela ma von a vdychuje mi svojho Ducha, nový Dych, s mocou odpúšťať.
  • Čo sa vo mne odohráva? Otváram sa pre prijatie Ducha, ktorý ma chce vyviesť z izolácie do slobody? Otvorím zatvorené dvere a vyjdem von? O všetkom sa porozprávam s Ježišom.
  • Každé moje miesto strachu za zatvorenými dverami sa môže stať miestom radostného stretnutia so Zmŕtvychvstalým a mojím novým začiatkom.